برقکار ساختمان _ برقکار

فاز شب

فاز شب چیست ؟

کوچه ها ، معابر و خیابانهای شهر دارای روشنایی میباشند که فقط شبها روشن میشوند. سیم مخصوص روشنایی معابر فاز شب نام دارد.  به همین دلیل به آن فاز شب میگویند، که در طول روز فاقد جریان الکتریسیته و برق میباشد. و فقط هنگام غروب آفتاب برقدار و باعث روشن شدن لامپهایی که بر روی تیر چراغ برق که در کوچه ها و خیابانهای شهر وجود دارد، میگردد. که در زمان طلوع آفتاب و روشن شدن هوا مجددا فاقد برق میشود.

نحوه عملکرد فاز شب :

اگر به تعداد سیمهای تیر برق توجه کنید جمعا تعداد ۵ رشته سیم میبینید که سه رشته مربوط به فاز ، یک رشته نول و یک رشته جهت روشنایی معابر میباشد که به فاز شب معروف میباشد. رشته سیم فاز شب به دستگاهی به نام فتوسل متصل است .

تعریف فوتوسل :

فتوسل وسیله ای میباشد که به نور محیط حساس میباشد و دارای یک ورودی فاز و نول برق میباشد یعنی با دو سیم فاز و نولبه برق متصل میگردد این دستگاه همچنین داراری خروجی نیز میباشد که در آمپرهای مختلف مانند ۱۰A ، ۱۶A ، ۸A و … و در دو مدل متفاوت تولید و در بازار وجود دارد.

  1. سه سیم : که دور شته سیم مربوط به ورودی و یک رشته سیم خروجی
  2. چهار سیم که دو رشته سیم مربوط به ورودی و دو رشته سیم نیز مربوط به خروجی میباشد.

اعزام برق کار ماهر به تمام مناطق و محله های تهران کمتر از نیم ساعت.

در اسرع وقت جهت انجام کلیه کارهای برقی ساختمان فقط کافیست با ما تماس بگیرید.

تفاوت دو مدل فتو سل :

این دو مدل در کارایی و عملکرد هیچگونه اختلافی با یکدیگر ندارند فقط نحوه سیم کشی و نصب آنها تفاوت دارد و در مدل سه سیم ، سیم نول بصورت مشترک استفاده گردیده به این معنی که چون در وسایل برقی سیم نول مشترک میباشد در این مدل سه سیم ، سیم نول خروجی حذف گردیده است.

نحوه عملکرد فتو سل :

زمانیکه فتوسل توسط دو سیم ورودی به جریان برق وصل میشود ، شروع به کار میکند . در داخل فتوسل سنسوری وجود دارد که نور محیط و اطراف آن حساس بوده و زمانیکه اطراف آن تاریک شود ، جریان برق را به سیم خروجی وصل میکند و سیم خروجی آن برقدار میشود ، تا زمانیکه محیط اطراف فتوسل تاریک باشد ، برق خروجی دستگاه جریان دارد و اگر محیط اطراف فتوسل روشن شود ، دستگاه به طور اتوماتیک و خودکار ، جریان برق خروجی را قطع میکند.

این دستگاه دقیقا مانند کلید برق ، جریان برق را قطع و وصل میکند، ولی به صورت اتوماتیک و با حساسیت به نور محیط .

کاربرد فتو سل و ارتباط آن با فاز شب :

در اتوبانها ، خیابانها و کوچه ها و بر روی هریک از تیرهای برقهای یک لامپ وجود دارد دارد. که این لامپها به فاز شب سراسری شبکه توزیع برق وصل هستند. و این فاز شب به فتو سل متصل است و بصورت خودکار و اتوماتیک هنگام تاریکی شب ، روشن و صبح هنگام ، خاموش میشوند. در بعضی مواقع زمانیکه هوا ابری میشود نیز چراغهای معابر روشن میشوند ، دلیل این موضوع مربوط به مقدار نوری است که به فتو سل میرسد.

نحوه تنظیم فتوسل :

پوشش سفید رنگ روی فتو سل را بچرخانید و باز کنید در داخل فتو سل یک ولومی وجود دارد که به وسیله چرخاندن آن میتوانید مقدار حساسیت سنسور را تنظیم و مقدار حساسیت آنرا کم و زیاد کنید.مقدار آمپری که بر روی بدنه فتو سل ثبت گردیده مربوط به قدرت دستگاه میباشد ، مثلا اگر برای محوطه ای که تعداد ۱۰ عدد لامپ کم مصرف وجود دارد میتوانید از یک فتو سل ۸ یا ۱۰ آمپر استفاده کنید

ولی با این دستگاه نمیتوان چراغهای یک معابر یک محله را روشن کرد به همین منظور از دستگاهی به نام کنتاکتور کمک میگیریم که نحوه کار ، نصب و عملکرد کنتاکتور را میتوانید در فهرست ، جستجو و مطالعه کنید.

نمونه کار تجهیزات مجموعه فنی خدماتی تک فاز :

استابلایزر
استابلایزر
نورپردازی
نورپردازی سقف کاذب
فاز شب
فاز شب
نورپردازی کابینت
نورپردازی زیر کابینت
تماس با ما