فاز شب

کارت ویزیت

کلید تماس فوری

کوچه ها ، معابر و خیابانهای شهر دارای روشنایی میباشند که فقط شبها روشن میشوند . سیم مخصوص روشنایی معابر فاز شب نام دارد و به این دلیل به آن فاز شب میگویند که در طول روز فاقد جریان الکتریسیته و برق میباشد و فقط هنگام غروب آفتاب برقدار و باعث روشن شدن لامپهایی که بر روی تیر چراغ برق که در کوچه ها و خیابانهای شهر وجود دارد میگردد و در زمان طلوع آفتاب و روشن شدن هوا مجددا فاقد برق میشود.

مجموعه فنی خدماتی تکفاز

ادامه

استابلایزر
استابلایزر

نمونه کارها

ادامه

خلاصه مطلب

زیر کابینتی
نورپردازی زیر کابینت

سیم کشی ساختمان از ابتدا (لوله گذاری) تا نصب روشنایی

ادامه

نورمخفی و هالوژن
نورپردازی سالن پذیرایی

ادامه

نحوه عملکرد فاز شب :

اگر به تعداد سیمهای تیر برق توجه کنید جمعا تعداد 5 رشته سیم میبینید که سه رشته مربوط به فاز ، یک رشته نول و یک رشته جهت روشنایی معابر میباشد که به فاز شب معروف میباشد

رشته سیم فاز شب به دستگاهی به نام فتو سل متصل است .

فتو سل :

سنسور فتوسل
فتوسل

فتوسل وسیله ای میباشد که به نور محیط حساس میباشد و دارای یک ورودی فاز و نول برق میباشد یعنی با دو سیم فاز و نولبه برق متصل میگردد این دستگاه همچنین داراری خروجی نیز میباشد که در آمپرهای مختلف مانند 10A ، 16A ، 8A و … و در دو مدل متفاوت تولید و در بازار وجود دارد.

  1. سه سیم : که دور شته سیم مربوط به ورودی و یک رشته سیم خروجی
  2. چهار سیم که دو رشته سیم مربوط به ورودی و دو رشته سیم نیز مربوط به خروجی میباشد.

تفاوت دو مدل فتوسل :

این دو مدل در کارایی و عملکرد هیچگونه اختلافی با یکدیگر ندارند فقط نحوه سیم کشی و نصب آنها تفاوت دارد و در مدل سه سیم ، سیم نول بصورت مشترک استفاده گردیده به این معنی که چون در وسایل برقی سیم نول مشترک میباشد در این مدل سه سیم ، سیم نول خروجی حذف گردیده است.

نحوه عملکرد فتوسل :

زمانیکه فتوسل توسط دو سیم ورودی به جریان برق وصل میشود ، شروع به کار میکند . در داخل فتوسل سنسوری وجود دارد که نور محیط و اطراف آن حساس بوده و زمانیکه اطراف آن تاریک شود ، جریان برق را به سیم خروجی وصل میکند و سیم خروجی آن برقدار میشود ، تا زمانیکه محیط اطراف فتوسل تاریک باشد ، برق خروجی دستگاه جریان دارد و اگر محیط اطراف فتوسل روشن شود ، دستگاه به طور اتوماتیک و خودکار ، جریان برق خروجی را قطع میکند.

این دستگاه دقیقا مانند کلید برق ، جریان برق را قطع و وصل میکند ولی به صورت اتوماتیک و با حساسیت به نور محیط

کاربرد فتوسل و ارتباط آن با فاز شب :

در اتوبانها ، خیابانها و کوچه ها و بر روی هریک از تیرهای برقهای یک لامپ وجود دارد دارد که این لامپها به فاز شب سراسزی شبکه توزیع برق وصل هستند و این فاز شب به فتو سل متصل است و بصورت خودکار و اتوماتیک هنگام تاریکی شب ، روشن و صبح هنگام ، خاموش میشوند. در بعضی مواقع زمانیکه هوا ابری میشود نیز چراغهای معابر روشن میشوند ، دلیل این موضوع مربوط به مقدار نوری است که به فتو سل میرسد.

تیر چراغ برق
فاز شب

نحوه تنظیم فتوسل :

پوشش سفید رنگ روی فتو سل را بچرخانید و باز کنید در داخل فتو سل یک ولومی وجود دارد که به وسیله چرخاندن آن میتوانید مقدار حساسیت سنسور را تنظیم و مقدار حساسیت آنرا کم و زیاد کنید.مقدار آمپری که بر روی بدنه فتو سل ثبت گردیده مربوط به قدرت دستگاه میباشد ، مثلا اگر برای محوطه ای که تعداد 10 عدد لامپ کم مصرف وجود دارد میتوانید از یک فتو سل 8 یا 10 آمپر استفاده کنید

ولی با این دستگاه نمیتوان چراغهای یک معابر یک محله را روشن کرد به همین منظور از دستگاهی به نام کنتاکتور کمک میگیریم که نحوه کار ، نصب و عملکرد کنتاکتور را میتوانید در فهرست ، جستجو و مطالعه کنید.

تلفن تماس برقکار شبانه روزی 850 64 64 0912

تماس با ما

نصب روشنایی
لوستر آویز و دیواری کلاسیک
لوستر آویز کلاسیک
لوستر آویز کلاسیک